
Meddig bírja a futócipőd?
Mikor kell cserélni? Milyen látható és nem látható jelei vannak, ha egy futócipőnek vége? Mitől függ, hogy meddig tart egy futócipő?
Egy futónál természetesen központi téma, hogy milyen hosszú egy futócipő élettartama. Egyik legfontosabb eszközünk a futócipőnk. Ez az a cucc, ami teljesen hozzánk nő. Imádjuk, vagy olykor akár gyűlöljük, de rendszerint nehezen válunk meg tőle. Általában magasan erre a futóeszközre költjük a legtöbbet.
Nem árt tehát néhány dologgal tisztában lennünk az elhasználódását illetően. Nézzük először mitől függ egyáltalán, hogy meddig tarthat egy cipő futóélete.
Fontos tényező, hogy milyen típusú futócipőt választunk. Nem, nem a márkára gondolunk, hanem, hogy egy általános edzőcipőt, vagy inkább egy könnyebb, gyorsabb modellt, vagy egy ízig-vérig versenycsukát vizsgálunk. Általában a kilométergyűjtésre szánt modellek, a napi edzéskilométerek teljesítésére szánt cipők bírják legtovább. Ezek nem a legkönnyebb cipők, rendszerint beleteszik a gyártók az anyagot - bár el kell mondanunk, hogy ezek a cipők is sokat vesztettek súlyukból az utóbbi időben. Az anyagok sokat fejlődnek, a cipők könnyítése azonban még mindig együtt jár az élettartamuk csökkenésével. Tehát - bár ez az élettartamra vetítve minimális eltérés - azért a futócipők lekönnyítése magával hozza, hogy a cipők hordási ideje csökkenhet a súly zsugorításával. Ezek a "kilométergyűjtő" cipők átlagosan 800-1200 km után érik el azt a pontot, amikor a csillapításuk, az anyagaszerkezetük olyan mértékű elhasználódást mutat, amelyet már megérzünk és ilyenkor jobb váltani. Egy könnyebb, dinamikusabb modell gyorsabban, akár sokkal gyorsabban is elhasználódhat, főleg egy végletekig kikönnyített versenycipő, mely 200 gramm alatti súllyal bír. Itt akár 200-300 kilométerre is csökkenhet az élettartam, de tudunk olyan modellről is, amelyet a gyártó deklaráltan egy maratoni futásra tervezett.
Fontos a cipő "kifutását" illetően, hogy:
- Hány kilóval nyomjuk a cipőt és mennyi ideig préseljük az aszfalthoz?
- Milyen futóstílussal repesztünk vele?
- Milyen felületen használjuk?
- Van-e valameilyen kevésbé, vagy nagyon egyedi lábsajátosságunk, lábmozgásunk, lábformánk, amely sajátos módon koptatja a cipőt egy, vagy több helyen?
- Használjuk-e másra, vagy csak és kizárólag futásra?
- Milyen gyakran használjuk a cipőt? Ugyanis a talp habanyagának is idő kell, hogy "kirúgja magát" a terhelés után. Tehát, ha felváltva használunk 2, vagy 3 cipőt, akkor "pihentetjük" a habot, így több kilométert tehetünk bele.
- Főleg terepcipőnél eltávolítjuk-e a felsőrészre került koszt, sarat, amely beleszáradhat a felsőrészbe és szétszedheti annak szövetét? Ezért kíméletesen, de tisztítsuk ki.
Fentiek sokat hozzáadhatnak, vagy jelentős mennyiséget le is kaphatnak az említett kilométerszámból. Nincs tehát konkréten megmondható futott kilométer, amelynél cserélni illdomos.
No de akkor mégis honnan tudhatjuk, hogy cserélnünk kell???
Vannak látható nyomok, pl egyértelmű, ha:
- a felsőrészen olyan sérülések keletkeztek, amelyek miatt nem használható egy cipő tovább, nem tart, stb.
- a cipő talpán olyan helyi, vagy nagyobb területen keletkezett kopások vannak, amik miatt már nem biztonságos, nem tapad, csúszik a cipő,
- a cipő habanyaga szemmel láthatóan összesett, összetömörödött, megrogyott.
De olyanok is, mik kívülről nem biztos, hogy észlelhetők:
- ha elkezdett fájni a testünk olyan pontokon, ahol korábban nem tapasztaltuk és nagyjából kizárható, hogy ez a hirtelen terhelés növelésnek, vagy felszín változtatásnak, sebesség emelésnek köszönhető, akkor is gyanakodhatunk, hogy már kevesebbet ad a cipőnk.
- amikor a talp habanyaga elveszíti a rugalmasságát, csillapítását. Ez egy kezdő futó kevésbé érzi, viszont a tapasztaltabbak már képben vannak. Fontos, hogy ez egy folyamat, nem egyik pillanatról a másikra fárad el egy cipő. Sokszor egy használtabb cipőnket még rövidebb távokra használhatjuk, miközben már az új is megvan és a komolyabb, hosszabb futásainkat már abban teljesítjük.
- ha fennáll a gyanu, ugorj be hozzánk a cipőddel és ha egy újba belebújva már markáns eltérést tapasztalsz, az új cipő sokkal ruganyosabb, puhább, kényelmesebb, akkor valószínűleg itt az idő a váltásra. Ha nem érzed ezt még várhatsz nyugodtan, vagy dönthetsz úgy is, hogy még most beruházol és akkor még "másfél pár" cipőd van, variálhatod.
Sokszor hangsúlyozzuk, hogy érdemes egyszerre több cipőt használni úgy is, hogy nem egyszerre vásároljuk őket, hanem mikor már a futócipőnk félúton jár, akkor vesszük meg az újat. Ekkor a váltott cipőhasználat miatt a testünk is több ingert kap, máshogy dolgoznak az izmok eltérő cipőkben és a cipő élettartama is minimálisan hosszabbítható a fentebb említett okból. Mindkét eredmény a hasznunkra válik. A tuti az lenne, ha lenne mindenkinek legalább egy kilométergyűjtő, egy gyorsabb és egy terepcipője, persze, ha fut terepen. Vannak, akik már ezen az úton járnak.
És még hozzátehetjük, hogy a régi futócipő számtalan más célra is használható, nem kell megválnunk tőle azonnal.