Téli futóruházat választás - téli öltözködés futáshoz
A hidegebb idő beálltával elsősorban a kezdő, vagy a téli időszakban eddig csak bent futók részére jelent komolyabb fejtörést a melegebb futóruházat vásárlás és az öltözködés a téli futáshoz.
A hidegebb idő beálltával elsősorban a kezdő, vagy a téli időszakban eddig csak bent futók részére jelent komolyabb fejtörést a melegebb futóruházat vásárlás és az öltözködés a téli futáshoz.
Ebben az írásban elsősorban számukra sorolunk fel néhány fontos szempontot az öltözködéshez és a megfelelő futóruha vásárláshoz.
Azt talán nem kell ecsetelnünk, hogy miben más egy téli mínuszos futás egy tavaszi langymeleg, vagy nyáriforróságban végzett kocogástól, azt viszont nem árt tudnunk, hogy miben más a futóruházat egyéb más általános meleg sport, vagy szabadidő ruházattól és, hogy nekünk szükségünk van-e rá?
Nos, azt nem állítjuk, hogy nem lehet elkezdeni a téli futást egy általános otthoni szabadidő ruházatban, de hamar rájövünk, hogy vannak korlátai ennek az öltözéknek. Fotelben oly kényelmes jogging ruha néhány kilométer megtétele után átizzadtá és egyre nehezebbé válik. Az igazán komoly hideg és szél megérkezésével látjuk, hogy nem véd minket kellően, ahogy nő a táv kényelmetlenné válnak lobogó részei, elkezd dörzsölni néhány helyen, nagyon gyorsan szaga lesz és ez a szag nem mindig jön ki belőle mosásnál, az átizzadt, vizes, nehéz ruhában könnyen megfázunk. nem soroljuk tovább.
Mit tud a jó minőségű futóruházat?
-Bár vékonynak látszik, pont ebben rejlik a legjobb tulajdonsága, úgy véd futásközben, hogy nincs rajtunk több kilogrammnyi ruha. (pont ezért első vásárlóként vékonynak tűnhet, de pont ez jelenti a technológiai fejlettségét)
-Felveszi alakunk formáját, ezáltal rendkívül kényelmes, követi végtagjaink mozgását. (ne ijedjünk meg attól, hogy szinte mindent megmutat belőlünk, ezt mi futók megszoktuk, ez nem téma a futó társadalomban, a többiek meg úgyis, vagy a kormányt fogják és az utat nézik, vagy lehorgasztott fejjel járnak az utcán a telefonjukat bújva, vagy jobb esetben egymás szemébe néznek J)
-Olyan szálakból készül, melyek segítenek az anyag felszínére vezetni a nedvességet, izzadtságot, ezáltal sokkal kevésbé izzadjuk át, mint a normál ruházatot hasonló intenzitású mozgásnál. Kisebb a ruha súlya, sokkal kisebb az esély a megfázásra és nem hűtii kellemetlenül pl. a hátunkat a szétázott és kihült izzadtsággal átjárt anyag.
-Megtartják alakjukat és méretüket és rugalmasságukat éveken át a magas minőségű technológiáknak, új típusú műszálnak és az elasztánnak köszönhetően.
-Sok terméket már antibakteriális anyaggal kezelnek, vagy/és ezüstszál hozzáadásával gyártanak a fokozott fertőtlenítő hatásuk miatt, a baktériumok felszaporodása ellen és a kellemetlen szagok csökkentése érdekében.
-Nagyon könnyű mosni (szigorúan 30 fok és technikai ruhához készült mosószer) és ha megfelelően ápoljuk az igazán jó minőségű márkák legjobb darabjai akár 6-10 évig is kiszolgálnak minket.
-Célzottan elhelyezett zsebeket találunk rajtuk, amelyek lehetővé teszik, hogy a magunkkal vitt kisebb tárgyak csörgés és mozgásmentesek maradjanak a futás során.
-Az arra készült darabok védenek a széltől és az esőtől, hótól, mégpedig úgy, hogy lélegzőképességük és nedvesség elvezetésük e közben is biztosított marad.
-Előnyük még, hogy sokszor nagyon szépek is!
Hátrányuk? Most hirtelen csak egy jut eszembe. A tényleg jó minőségű tartós darabok elég drágák, de simán megérik az árukat, ha azt nézzük, hogy legtöbbjük több évet biztosan kibír rajtunk, ha nem akadunk bele valamibe. Tehát nagyon sűrűn nem kell vásárolnunk, hacsak nem vagyunk itt is divatfanok, vagy nem szeretnénk minden nap másik cuccban díszelegni. Utóbbi esetben találtam még egy hátrányt nevezetesen, hogy helyet foglalnak a gardróbban. egyre nagyobb helyet, minél többet futunk, mert többször csábulunk el új darabok vásárlására.
No, de most nézzük mikor mit érdemes felvenni és mire figyeljünk feltétlenül?!
Azt mindenképpen le kell szögeznünk, hogy az öltözködés elsősorban egyéni dolgoktól függ. Mennyire szoktunk hozzá, a téli futáshoz, milyen a hőháztartásunk, mennyire vagyunk fázósak, milyen sebességgel futunk?
Előre bocsátom, hogy inkább a hőmérséklet az, ami szerint csoportosítok, az évszakot csak azért írom oda, mert olyan jó lenne, ha az időjárás tükrözné az évszakokat.
- Őszi-tavaszi átmeneti időszak, hőmérséklet kb. 18-8 fok között
Első megjegyzés. Azoknak a táborába tartozom, akik ha lehet rövid ruházatban futnak(nem a téli időszakra gondolok), tapasztalatom szerint többen vagyunk ilyenek, így hasznosnak tartom megemlíteni, hogy bármi következik is itt a leírásban, ha hasonló érzéseid vannak fuss nyugodtan te is 10-12 fok felett rövidnadrágban és pólóban, vagy atlétában. De bevallom versenyen ez alatt a hőmérséklet alatt is így öltözöm.
Az átlag viszont ebben a hőmérsékletben egy vékony hosszúujjú felső, egy térdnadrággal, vagy 10 fok környékén már kerüljön a felső alá egy vékony rövid aláöltözet, vagy futópóló és alul váltsunk egy átmeneti(nem bolyhos) hosszú futónadrágra.
- Késő őszi, kora téli és késő téli időszak és hőmérséklet kb. 12-03 fok között
Vékony rövid aláöltözet, rá egy vékony hosszú felső, vagy fordítva, hosszú aláöltözet, fölé a futópóló, alulra egy átmeneti nadrág. Ahogy hűvösebbé válik, a vékony felsőt felváltja a téliesítettebb, belül bolyhos felső, esetleg szélmellény, vagy széldzseki, alul pedig a bolyhos, téli futónadrág. Ezekre szavaznék. És előkerülhet a vékony kesztyű és a sapka, vagy fejpánt. Akár a shieldes változat, hidegebben pedig az „úszósapka” szerű téli futósapka vékonyabb változata.
Bevallom, nekem a kérdést mindig a nadrág jelenti, fölül tapasztalat szerint megy az öltözködés, de, hogy melyik nacit veszem fel azt inkább a futás tempója befolyásolja. Gyorsabb futásokhoz nem szeretem a bolyhos nadrágot, még akkor sem, ha az átmenetit sokszor vékonynak érzem, de nulla környékén már felveszem a télit. Ha tudom, hogy lassabb tempó lesz, akkor már 5 fok körül is, idősödve egyre inkább így van ez.
- A téli futás 5 fok alatt, futás a mínuszok közé!
Nos, aki a futással ismerkedik és ebbe a részbe tévedt, az más most nagyon elszánt, egyrészt mert eddig eljutott az olvasásban, másrészt pedig már eszébe jutott, hogy ilyenkor kimegy futni, ezért nekik elismerésem!
Öt fok alatt én már mindenkinek a téli felsőruházatot szoktam ajánlani, vagyis téli bolyhos felső és alsó, hosszú aláöltözet felülre. Téli sapka , vagy csősál sapka, vagy nyaksál funkcióra alakítva és vékonyabb, vagy vastagabb kesztyű. Ilyenkor már érdemes egy téli futózokniban is gondolkodni, melynek a szára is kicsit hosszabb a normál futózokniknál, így az esetlegesen szabad boka környéki rész sem fog fázni. Fázósabbak felülre egy szélmellényt, vagy széldzsekit felvehetnek, vagy olyan esetben mindenkinek ajánlható, ha feltámad a hideg szél. Nem mindenki szereti a dzsekit, de van olyan körülmény, amikor már mindenkinek jól jöhet, de erről még később ejtünk szót. Előbbi kombinációk egy átlagos magyar télnek megfelelő körülményt feltételeznek.
De mi a helyzet, ha komolyabbra, erősebb mínuszokra fordul a dolog. Nos, nem maradunk otthon akkor sem! Amit még tehetünk. Vastagabb aláöltözet a felső alá, vagy egy komolyabb téli futómellény, vagy melegebb, téli futódzseki. Alulra általában elég szokott lenni a téli futónadrág, de akinek nem, az egy aláöltöző nadrággal, vagy egy térd fölé érő testhez álló futó nadrággal, térdnadrággal kombinálhatja, bár őszintén szólva ez nem a legkényelmesebb viselet szerintem. Esetleg a téli nadrág fölé lehet még felhúzni egy lebegős rövidnadrágot. Ilyenkor már szinte kötelező a vastagabb kesztyű és felül sem lesz már elég a csősál sapkásítása, egy melegebb téli futósapka szükséges lehet, valamint egy nyakra húzható nyakmelegítő, vagy csősál, ha nem elég hosszú a felső, vagy a dzseki nyaki része.
Néhány extra tipp a problémásabb helyekre és a sarkvidéki körülményekre:
- Előfordul a nagyobb szél és ha ez hideggel is párosul, az kellemetlen tud lenni. Ilyen esetekre léteznek olyan téli felsők és nadrágok is, - sőt a téli dzsekik között is akad, amelyek nem csak melegek, de a széltől is védenek - amelyek elöl, a szélnek kitett részeken egy szélfogó panelt tartalmaznak, ezek „windproof” termékek jó szolgálatot tesznek és átvészelhetővé varázsolják a szeles napokat. Kesztyűkön és sapkákon, fejpántokon is vannak ilyen szélfogó betétek. Természetesen a korábban írt széldzsekit és mellényt itt is bevethetjük.
- Mi a helyzet, ha valahol nagyon fázunk? Milyen területekre gondolok? Például előfordul, hogy a térd fázik a nagyon hideg, vagy szeles körülmények között és fáj is esetleg emiatt a terhelés után. Ilyen esetben is hasznos a szélálló betéttel készült nadrág, de ha nincs, vagy az sem elég, alá vegyünk egy térdnadrágot. Ha ilyenünk sincs a ruhatárban, fogjunk egy harisnyát, ami biztosan passzos, de nem túl szoros ránk és vágjunk belőle akkora darabot, ami egyszer, vagy komolyabb esetben ráhajtva kétszeres fedést nyújt a térdízületnek. Nem egy férfitársunk mesélte, hogy neki bizony azon az intim helyen szoktak lenni fagyásos gondolatai. Ilyen esetekre egy technikai slip nadrágra vett boxert(természetesen ez is testhez simuló) javaslok a futónadrág alá, de felhasználhatjuk a levágott szárú harisnya felső részét is, vagy akkor már felhúzhatjuk a teljeset! A legjobb és legkényelmesebb megoldásnak a „windproof” szélálló futó és bringás boxer tűnik- mert ilyen is van, ahogy aláöltözetből is létezik szélálló hosszú felső. (Persze ezeknek a speciális cuccoknak kicsit borsosabb az ára, de az erre érzékenyeknek mindenképpen nagyon hasznosak.
Nem hagyhatjuk ki az elmaradhatatlan dzseki kérdést esőben és hóban.
Rövidebb távokra 20-30 perces futásoknál, ha egy szemerkélő esőről, vagy szállíngózó hóról van szó én nem javaslom. Fölösleges plusz darab. Viszont, ha nagyobb eső jön, vagy hosszabb távra indulunk egy teljesen vízálló dzseki meghálálja, hogy magunkhoz vettük. Hogyan működnek ezek az anyagok? Azt tudni kell, hogy nem találtak még fel olyan vízálló dzsekit, amelynek olyan szellőzése lenne, mint egy technikai felsőnek. Aki ilyet mond, azzal beszélgessünk másról inkább. Viszont nagyon sok vízálló terméknél elértek már a kiváló hatású, tartós vízállóság mellett rendkívül jó szellőzési tulajdonságokat is, hogy a testmozgás során felszabaduló párát az anyag kifelé tudja küldeni. Így nem érezzük magunkat dunsztosüvegben futás során. Minél nagyobb intenzitással és tovább edzünk, annál több hőt, nedvességet termelünk, ezért a leghosszabb távokhoz, vagy legnagyobb intenzitással végzett futásokhoz van szükség a legjobb minőségű, legkiválóbb nedvesség, pára kivezetési tulajdonságokkal rendelkező termékekre.
A vízállóságra és a pára elvezetés mértékére mérőszámot is használnak. pl:10K/15K
Az első szám a Vízállóság:
5/10/20/30 000 mm. Ez a szám azt jelenti, hogy az anyag minden négyzetcentiméterének pl. 20.000 mm vízoszlop magasság (20 méter) nyomását kell kibírnia anélkül, hogy folyadék jutna át az anyagon.
A második szám pedig az anyag lélegző képességét jelenti, azt a számot amennyi gramm, a mozgás során keletkező vízpára képes kijutni az anyag egy négyzetméterének belső felületéről kívülre.
A 10K/10K szám az az érték futás során, ami már jól értelmezhető vízállóságot biztosít 1-2 órás futásoknál és elég jó szellőzést is nyújtanak átlagos tempójú mozgáshoz. A 20K/20K anyagok komolyan, több órán keresztül megvédenek, 30K/30K adat pedig nagyon hosszú vízállóságot és intenzív mozgás során is jó pára kiáramlást tesz lehetővé, tehát ezek a termékek már ultra távon is tartós vízállóságot biztosítanak. Sőt, van a GORE-TEX-nek egy új típusú ún. SHAKEDRY anyaga, mely még ennél a szintél is többet tud mindkét mutatóban (itt nem is adják már meg ezt a számot), ráadásul felfoghatatlanul könnyű anyagot voltak képesek előállítani.
Tudnunk kell még, hogy a technikai anyagokat TILOS normál mosószerrel, öblítővel és 30 foknál magasabb hőfokon kimosni, mert ezek az anyagok eltömítik az anyagszerkezetet és az anyag elveszti azokat a tulajdonságait, amire kifejlesztették őket (a nedvesség elvezetését és a lélegzőképesség biztosítását), valamint roncsolódik a magasabb hőmérséklettől. Erre készült, technikai anyagok mosásához kifejlesztett mosószert használunk, öblítő nélkül!
A vízálló termékeknél még fokozottabban kell figyelnünk az ápolásra. Ha lehet egyéltalán ne mossuk ezeket a termékeket, olyan esetekben, mikor mégis rákényszerülünk akkor is csak Gore-TEX anyagokhoz használható mosószerrel. Így biztosan tartósak lesznek kedvenc ruháink.
A ruházat összeállításánál mindenképpen vegyük figyelembe szervezetünk egyéni sajátosságait és az alábbiakat.
Izmaink lassabban érik el az üzemi hőfokot, hőtermelésünk fokozatosan indul csak be, keringésünk is lassabb.
-A nem mozgó, keringésből kikapcsolt végtagjaink kezdenek el leggyorsabban fázni.
-Hideg és szél esetén a megizzadt testet a hideg légáramlat visszahűtheti, ezáltal könnyebben fázunk meg, ha lehet ne álljunk meg futás közben.
-Melegítsünk, gimnasztikázzunk kicsit már a lakásban indulás előtt, ha nincs farkasordító hideg, akkor kint(mint egyébként)
-Használhatunk bemelegító krémet, hogy a helyi keringés gyorsuljon.
-Az áttizadt ruhadarabokat azonnal vegyül le magunkról. Ha kocsival megyünk a futás helyszínére tegyünk be váltóruhát és egy gyors izzadtság törlés után vegyük fel a száraz holmit.
-A Kezet, fület, orrot, arcot (utóbbi kettőt csak nagy hidegben) fedjük. Ha bemelegedtünk, beindult az általános keringés is, később levehetjük például a kesztyűt, ha nincs nagyon hideg.
-Fokozatosan szoktassuk testünket a hideghez, ne akarjunk úgy több órás futásra indulni, hogy nem szoktuk meg a cidrit. Tapasztalatom szerint egy jól felépített téli időszak után megedződünk annyira, hogy a betegség elkerül minket.
Remélem mindenki megtalálja a számára legkomfortosabb módot és a legkényelmesebb ruházatot, így télen is hódol a futás szenvedélyének! Mindenkinek sok zúzmarás futólépést!
Krekács László - Nyúlcipőbolt